The Faribault Falcon girls hockey team has been rated #20 in Class A twice this season and each time they were in the rankings they lost.  Last week they were #20 in Class A and then suffered their biggest loss in terms of deficit to the New Prague Trojans.  No shame in losing to that very good team but Let's Play Hockey still booted them from the rankings.  Faribault avenged an earlier season nail biting 5-4 loss at Mankato East by rolling over the Cougars 7-1 in their second meeting December 13th, but Mankato East is still ranked #18 with a 10-3-2 record.  Faribault is 11-4.

Warroad still sits atop the girls Class A rankings followed by Breck, Mound Westonka, Proctor/Hermantown and South St. Paul in the top five.  Rochester Lourdes is #7. In Class AA girls Edina is number one and the rest of the top five are Blake, Wayzata, Forest Lake and Andover.  Eagan is #12, Burnsville #17, Lakeville North #19 and Shakopee #20.

Class A boys still include Mankato East #12 and Northfield #19.  The only Big Nine teams to be rated.  Class AA boys feature Minnetonka at the top and the rest of the top five are Edina, Andover, Duluth East and Maple Grove.

The top 20 in each class are listed below:

Class A Girls

  1. Warroad
  2. Breck
  3. Mound Westonka
  4. Proctor/Hermantown
  5. South St. Paul
  6. Thief River Falls
  7. Rochester Lourdes
  8. St. Paul United
  9. Mahtomedi
  10. East Grand Forks
  11. Cloquet-Esko-Carlton
  12. Duluth Marshall
  13. Alexandria
  14. Fergus Falls
  15. Hibbing/Chisholm
  16. Delano/Rockford
  17. Minneapolis
  18. Mankato East
  19. Marshall
  20. Simley

Class A Boys

  1. St. Cloud Cathedral
  2. Hermantown
  3. Mahtomedi
  4. East Grand Forks
  5. Alexandria
  6. Thief River Falls
  7. Sartell-St. Stephen
  8. Orono
  9. Greenway
  10. Duluth Denfeld
  11. Warroad
  12. Mankato East
  13. Marshall
  14. Totino-Grace
  15. Detroit Lakes
  16. Monticello
  17. Mound Westonka
  18. Chisago Lakes
  19. Northfield
  20. Evelth-Gilbert

Class AA Girls

  1. Edina
  2. Blake
  3. Wayzata
  4. Forest Lake
  5. Andover
  6. Eden Prairie
  7. Maple Grove
  8. Roseau
  9. Brainerd/Little Falls
  10. Grand Rapids/Greenway
  11. Hill-Murray
  12. Eagan
  13. Minnetonka
  14. Elk River
  15. North Wright County
  16. Blaine
  17. Burnsville
  18. Cretin-Derham Hall
  19. Lakeville North
  20. Shakopee

Class AA Boys

  1. Minnetonka
  2. Edina
  3. Andover
  4. Duluth East
  5. Maple Grove
  6. Eden Prairie
  7. White Bear Lake
  8. Wayzata
  9. Blaine
  10. Hill-Murray
  11. St. Thomas Academy
  12. Moorhead
  13. Rosemount
  14. Blake
  15. Stillwater
  16. Eagan
  17. Lakeville North
  18. Cretin-Derham Hall
  19. Benilde-St. Margaret's
  20. Roseau
Hockey Sticks at Faribault Ice Arena. Photo by Gordy Kosfeld